کارکرد ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

گوتنبرگ چیست؟

همانطور که می دانید وردپرس در نسخه جدید یعنی ورژن ۵ یک ویژگی جدید به نام گوتنبرگ به آن اضافه کرده است و این امکان ویرایشگر وردپرس را به صورت کامل تغییر می دهد.

لازم به ذکر است که این ویرایشگر گوتنبرگ در بروزرسانی 5 چندان حرفه ای به نظر نمی رسد و همچنین در حال حاضر به جز ویرایشگر تغییرات دیگری نداشته که به گفته سازندگان این سیستم قدرتمند مدیریت محتوا در نسخه های بعدی تغییراتی وجود خواهد داشت که در نهایت گوتنبرگ جایگزین صفحه ساز های وردپرس خواهد شد.

از زمانی که نسخه ۵ وردپرس با امکان gutenberg از سوی سازندگان این cms ارائه شده قریب به بیش 300000 هزار نصب فعال داشته است، این یعنی محبوبیت وردپرس با امکان جدید گوتنبرگ.

در حال حاضر همانطور که عرض کردیم این امکان یک مقدار ساده به نظر می رسد که بنا است در نسخه های بعدی کاملا حرفه ای و تغییرات اساسی در آن لحاظ شود تا مدیران وب سایت ها با یک صفحه ساز پیشرفته بتوانند سایت خود را مدیریت و مطالب خود را انتشار دهند. اما ما در این مقاله که گوتنبرگ چیست؟ سعی داریم یک بررسی اجمالی داشته باشیم تا شما کاربران عزیز با این امکان جدید وردپرس آشنایی لازم را داشته باشید.

اگر بخواهیم امکان gutenberg وردپرس را به صورت مختصر توضیح دهید می توان گفت گوتنبرگ یک ویرایشگر جدید وردپرسی است که شما با استفاده از آن می توانید نوشته ها و برگه های سایت خود را به صورت المان بندی یا همان بلوک بندی شده همانند ویژوال کامپوسر ارائه کنید.

گتنبرگ چیست؟

نقش مشترک گوتنبرگ با صفحه ساز های گرافیکی

همانطور که میدانید امروزه افزونه های زیادی طراحی شدند  که این امکان را به مدیران وب سایت ها می دهند تا بتوانند با استفاده از این ان صفحات حرفه ای با المان‌های مختلف بسازند و محتوای سایت خود را به کاربران نمایش دهند مانند افزونه ویژوال کامپوزر، همچنین برخی از قالب های وردپرس خود دارای برگ ساز اختصاصی هستند مانند قالب وردپرس انفولد که شما قادر هستید با استفاده از این امکان صفحات را به سلیقه خود و با استفاده از المان های موجود بسازید و محتوای سایت خود را به نمایش بگذارید.

با این حال به نظر می‌رسد مدیریت محتوای وردپرس تصمیم دارد تا یک ویرایشگر اختصاصی به این سایت ساز حرفه ای اضافه کند که در نسخه ۵ گوتنبرگ را اضافه کرده است.

در حال حاضر همانطور این قابلیت در نسخه جدید آنچنان حرفه ای به نظر نمی رسد که بتواند صفحاتی همچون افزونه های صفحه ساز ویژوال کامپوزر طراحی کند اما این به این منظور نیست که در نسخه های بعدی این ویرایشگر به همین صورت باقی خواهد ماند.  گفته ها حاکی است در نسخه های بعدی این ویرایشگر کاملاً حرفه ای و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه خواهد شد.

پس نقشگوتنبرگ وردپرس همانند صفحه ساز های گرافیکی مانند ویژوال کامپوزر و همچنین برخی از قالب های وردپرسی که ذکر شد می باشد.

آیا گوتنبرگ جایگزین صفحه ساز های گرافیکی خواهد شد؟

در حال حاضر با نسخه ای  که از این ویرایشگر ارائه شده است در جواب این سوال  می توان گفت خیر زیرا ویرایشگر جدید وردپرس یا همان گوتنبرگ از قابلیت های ساده ای نسبت به برگه سازهای حرفه ای و گرافیکی برخوردار است. اما این بدان معنی نیست که این ویرایشگر جدید وردپرس به همین شکل باقی خواهد ماند همانطور که در بالا عرض کردیم ارائه کنندگان وردپرس در نظر دارند این ویرایشگر را در بروز رسانی های بعدی به شکل حرفه ای منتشر کنند.

در نهایت نتیجه می گیریم اگر گوتنبرگ به صورت حرفه ای در  نسخه‌های بعدی ارائه شود و بتوانند نیاز مدیران وبسایت ها را به صورت کامل رفع کند می تواند جایگزین خوبی باشد که در حال حاضر نمی توان به نتیجه قطعی رسید باید منتظر خلاقیتهای بعدی این ویرایشگر وردپرس باشیم.

ویرایشگر گتنبرگ

تاثیر گوتنبرگ روی محتوا

در رابطه با این صفحه ساز آموزشی منتشر کردیم که اگر این آموزش را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم آن را ببینید زیرا در این مقاله از ظاهر gutenberg تصاویری منتشر کردیم و در رابطه با آنها توضیحاتی داده شده است که کاربرد آن و نحوه کارکرد آن به چه شکل است. ویرایشگر وردپرس تا قبل از انتشار گوتنبرگ به صورت کاملاً کلاسیک بود اما بعد از ظهور این ویرایشگر وردپرس از حالت کلاسیک خارج کرده و در قالب بلوک بندی در آورده است تا مدیران وب سایت ها بتوانند محتوای خود را به شکل حرفه ای تر و با استفاده از ابزارهای چون اضافه کردن جداول و همچنین تصاویر و ویدیو ها به شکل منحصر بفرد در سایت منتشر کنند.

بلوک های موجود در گوتنبرگ

  • موجود بودن بلوک پاراگراف‌ ها
  • بلوک لیست‌ها
  • بلوک نقل قول ، تیترها ، کدها
  • بلوک تصاویر
  • بکوک گالری تصاویر و ویدیو
  • بلوک مربوظ به شورت‌کدها
  • بلوک ستون‌ها ، دکمه‌ها
  • بلوک ابزارک‌ها
  • محیط قطعه‌ کدها
  • بوک بندی برای افزودن عنوان نوشته و تصویر و پاراگراف

استفاده از صفحه ساز های گرافیکی در کنار گوتنبرگ

با اینکه گوتنبرگ در نسخه جدید وردپرس به عنوان ویرایشگر اختصاصی ظاهر شده است  و ویرایشگر را از حالت کلاسیک خارج و به صورت بلوک بندی مشخص کرده اما از قابلیت و ویژگی های حرفه ای برخوردار نیست و  مدیران وب سایت ها هنوز هم از افزونه های صفحه ساز گرافیکی در کنار این ویرایشگر گوتنبرگ استفاده میکنند و باید منتظر نسخه بعدی این ویرایشگر باشیم تا به پاسخ این سوال برسیم آیا می توان از این ویرایشگر به عنوان برگ ساز حرفه ای و جایگزین سایر برگ سازهای گرافی بکنیم و یا خیر…

ما در ادامه مقاله گوتنبرگ چیست کنار شما کاربران عزیز وینزا هستیم با ما همراه باشید…

آیا گوتنبرگ را جایگزین صفحه ساز قبلی خود بکنیم یا خیر؟

در جواب این سوال نمی توان در حال حاضر با این رویکرد از ویرایشگر gutenberg پاسخ قطعی داد.چون این ویرایشگر نمی‌تواند صفحاتی با ظاهری زیبا و حرفه ای برای شما به ارمغان بیاورد و نیاز شما را به صورت کامل براوده کند(  البته با این نسخه فعلی 5 وردپرس ) پس مهاجرت به گوتنبرگ کار درستی نیست مگر آنکه شما یک وب سایت ساده داشته و همچنین از صفحه ساز های گرافیکی جانبی مانند ویژوال کامپوزر و غیره استفاده نکرده باشید.

اما برای سایت های که انواع صفحات و برگه و همچنین نوشته هایی با المان های طراحی شده به وسیله سایر افزونه های صفحه ساز داشته باشد مسلمان در حال حاضر با مهاجرت با مشکلاتی رو به رو خواهید کرد و برای تصحیح و طراحی صفحات با گوتنبرگ زمان بر خواهد بود.

یا می توان گفت اگر شما از قالب وردپرسی که دارای صفحه ساز اختصاصی استفاده کرده و تمام خدمات، صفحات و نوشته های خود را بر پایه آن تنظیم کرده باشید در این صورت هم شما با یک مشکل جدی در جایگزین کردن گوتنبرگ با این نوع صفحه ساز رو به رو خواهید شد و مسیر شما برای تصحیح صفحات دشوار و زمانبر خواهد بود. حال تصمیم با شماست.

پیشنهاد وینزا در رابطه با استفاده از گوتنبرگ

با توجه به اینکه ویرایشگر gutenberg وردپرس از نظر قدرت و حرفه ای بودن و قابلیت طراحی صفحات انعطاف پذیر با انواع المان و چیدمان منحصر به فرد نسبت به سایر برگ ساز های گرافیکی کمبودهایی دارد پیشنهاد می شود تا بروز رسانی های بعدی وردپرس که امیدواریم این ویرایشگر پیش فرض حرفه ای تر شود صبور باشید و از آن استفاده نکنید و سعی کنید از سایر برگ ساز های گرافیکی و همچنین از خود صفحه ساز اختصاصی قالب وردپرس استفاده کنید و در نهایت زمانی که این ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس به اوج ایده آل رسید با اطمینان خاطر بیشتر به عنوان برگه ساز وب سایت خود  برگزینید.

یکی دیگر از مشکلات ویرایشگر گوتنبرگ سازگار نبودند و همچنین تداخل با سایر افزونه های کاربردی وردپرس ، پوسته وردپرس وبسایت است که استفاده از آن می‌تواند مشکلاتی برای وبسایت شما به وجود بیاورد پس پیشنهاد می شوند اگر قالب و افزونه های به روز رسانی نشده دارید و gutenberg را نصب کرده اید به روز رسانی ها را انجام دهید تا با تداخل روبرو نشوید.

گوتنبرگ را تست کنید !

در مقاله این بخش از گوتنبرگ چیست؟ ما به اکثر مزایا و معایب این ویرایشگر جدید وردپرس پرداختیم و شما را با آن آشنا کردیم اما شما کاربران اگر از این ویرایشگر استفاده نکرده اید و یا حتی ظاهر آن را ندیده اید سعی کنید به صورت آزمایشی هم که شده نصب و با آن کار کنید تا آشنایی داشته باشید این ویرایشگر وردپرس با تمامی معایب و مزایایی که دارد در حال حاضر به صورت کامل ارائه نشده که تا بتوانیم با آن یک وب سایت حرفه ای با صفحات متفاوت و مدرن طراحی کنیم اما می‌توان به عنوان یک ویرایشگر پیشرفته نسبت به ویرایشگر کلاسیک از آن استفاده کرد  و کنترل محتوای سایت خود را بهتر از قبل در دست گرفت.

در نکته پایانی لازم به ذکر است اگر شما هم جزو کاربران جدید وردپرس هستید و قصد راه اندازی وب سایت را دارید و با امکان گوتنبرگ  رو به رو شده اید سعی کنید در کنار این پیرایشگر ساده یک افزونه های صفحه ساز گرافیکی نیز استفاده کنید برای مثال می توانید از افزونه ویژوال کامپوزر که در نوع خود یکی از بهترین صفحه ساز های گرافیکی به شمار می رود استفاده کنید زیرا امکانات و قابلیت های که در ویژوال کامپوزر وجود دارد در این ویرایشگر گوتنبرگ موجود نیست.

نتیجه گیری

گوتنبرگ وردپرس ویرایشگر جدید برای طراحی صفحات وبسایت و همچنین نوشته ها می باشد که جدیدا در نسخه ۵ به بعد وردپرس این امکان افزوده شده که ویرایشگر کلاسیک را به gutenberg همان بلوک بندی تبدیل کرد است تا امکانات بیشتری برای طراحی صفحه یا همان محتوای خود داشته باشید اما با توجه به اینکه ویرایشگر گوتنبرگ از قابلیت و ویژگی های حرفه ای برخوردار نیست  نمی تواند جایگزین خوبی با سایر برگه ساز های گرافیکی باشد شما می توانید از برگه ساز های گرافیکی به عنوان مکمل در کنار این ویرایشگر استفاده کنید و از امکانات آنها بهره مند شوید تا بتوانید یک وبسایت قدرتمند و حرفه ای داشته باشید.

این مقاله در تاریخ 02/10/1397 ارائه شده که در نسخه جدید وردپرس یعنی نسخه ۵ امکان gutenberg به آن اضافه شده است امیدواریم در نسخه های بعدی شاهد یک ویرایشگر حرفه ای همانند سایر برگه ساز های گرافیکی باشیم و بتوانیم به خوبی از این ویرایشگر استفاده و جایگزین سایر صفحه سازها بکنیم.

در این رابطه بخوانید:

آموزش گوتنبرگ

آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ

 

منبع: وینزا

5/5 امتیاز

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *