فایل functions.php قالب وردپرس کجاست؟ فایل فانکشن در وردپرس

فایل functions.php

فایل functions.php قالب وردپرس کجاست؟ فایل function.php در وردپرس ، ویرایش فایل فانکشن ، functions.php چیست؟ سوالاتی هستند که توسط کاربران به صورت مدام در حال جستجو می باشد ، کاربران جدیدی که به تازگی به جمع وردپرس کاران می پیوندند و به نوعی مبتدی هستند برای پیدا کردن فایل مذکور با مشکلاتی رو به رو می شوند. در این راستا ما تصمیم گرفتیم تا در یک پست اختصاصی به فایل فانکشن در وردپرس بپردازیم تا شما را با این فایل مهم آشنا و همچنین محل قرارگیری آن را نیز ارائه کنیم.

فایل functions.php کجاست؟ و چیست؟

فایل functions.php در وردپرس یا فایل توابع وردپرس یکی از فایل های مهم قالب وردپرس که حاوی انواع توابع است که امروزه تمامی قالب وردپرس رایگان و همچنین قالب وردپرس ارجینال و پرمیوم از این فایل بهره‌مند هستند ، داخل این فایل همان طور که اشاره کردیم انواع توابع برای قابلیت های مختلف ، قابلیت ساپورت و پشتیبانی متعلقات پوسته وردپرس قرار گرفته است همچنین شما برای اضافه کردن قابلیت و امکانات متعدد در قالب وردپرس خود می بایست توابع خود را در فایل functions.php وارد کنید بنابر این می توان گفت یکی از مهمترین فایلهای قالب وردپرس به شمار می رود.

فایل functions.php در قالب وردپرس کجاست؟

برای اینکه بتوانید فایل فانکشن قالب وردپرس را پیدا کنید می توانید با استفاده از دو روش زیر اقدام کنید !

از طریق پیشخوان وردپرس: اگر قالب وردپرس بر روی هاست شما و یا وردپرس نصب باشد شما می توانید برای پیدا کردن فایل functions.php و همچنین وارد کردن توابع جدید خود از مسیر  مدیریت وردپرس » نمایش » ویرایشگر » به فایل functions.php قالب وردپرس دسترسی داشته باشید و بتوانید توابع خود را داخل آن وارد و در نهایت فایل را ذخیره کنید همانند تصویر زیر

فایل functions.php کجاست؟

از طریق هاست:  چنانچه شما قصد دارید فایل functions.php را از طریق هاست پیدا کنید و یا اینکه قصد دارید از طریق هات فایل را ویرایش و محتویات داخل آن را ببینید و اینکه توابع جدید خود را وارد نمایید برای این کار می‌توانید از مسیر public_html » wp-content » themes » your theme » functions.php اقدام کنید. از این مسیر هاست می توانید به فایل مذکور دسترسی و فایل را ویرایش کنید و قابلیت‌های جدید خود را به آن اضافه کنید همانند تصویر زیر

 

فایل functions.php

 

توجه:  چنانچه قالب وردپرس شما روی سیستم ( کامپیوتر ) باشد یعنی نه روی هاست و نه روی وردپرس نصب و فعال کرده باشید برای پیدا کردن آن می توانید وارد پوشه پوسته خود شوید و  فایل functions.php قالب وردپرس را ببینید همانند تصویر زیر.

 

فایل فانکشن قالب وردپرس

 

نکته: شما کاربران عزیز جهت ویرایش فایل فانکشن پوسته خود که با فرمت php هست  میبایست از نرم افزار یا ویرایشگر notepad++ استفاده کنید.

خوب تا به اینجا شما با فایل functions.php قالب وردپرس آشنا شدید به همچنین محل قرار گیری این فایل را آموختید. اما با استفاده از این فایل چه کارهایی می توان کرد یا به نوعی تکنیک‌های فایل فانکشن چیست؟ ما برخی از این تکنیک ها را در ادامه همین مقاله یعنی فایل functions.php قالب وردپرس کجاست؟ ذکر و به آنها خواهیم پرداخت با ما همراه باشید…

چنانچه فایل functions.php قالب وردپرس وجود نداشته باشد  چه اتفاقی خواهد افتاد؟

همانطور که در بالا به نقش این فایل اشاره کردیم یکی از مهمترین فایلهای قالب به شمار می رود و حاوی توابع مختلف وردپرس و امکانات و قابلیتهای متعدد می باشد با نبود این فایل به نوعی قالب وردپرس یا سایت شما ناقص خواهد بود. برای مثال ما به یک نمونه این مشکلات می پردازیم.

به تصویر زیر نگاه کنید اگر قالب شما حاوی فایل functions.php باشد در بخش مدیریت وردپرس و زیر منوی گزینه ” نمایش ” گزینه هایی به نام فهرست ها و ابزارک ها خواهید دید که می توانید با استفاده از این گزینه ها منوی سایت و همچنین ابزارهای وب سایت خود را مدیریت کنید همچنین با وجود فایل مذکور شما امکان قرار دادن تصویر شاخص برای نوشته ها و مطالب را نیز خواهید داشت.

 

فانکشن در وردپرس کجاست؟

 

اما اگر فایل فانکشن داخل پوسته شما  وجود نداشته باشد مطمئناً این گزینه ها را نخواهید داشت تا بتوانید منوی وبسایت خود را مدیریت کنید و همچنین بخش ابزارها را داشته باشید در تصویر زیر شما نمونه از قالب وردپرس را می بینید که فایل functions.php را ندارد .

functions.php در وردپرس

 

چنانچه پوسته وردپرس شما این فایل را نداشت برای ساخت و دسترسی به منو ها و ابزارک ها میبایست یک فایل با نام  functions.php داخل پوسته خود ایجاد و توابع زیر را داخل آن قرار دهید تا این ویژگی ها بر روی پوسته وردپرس شما فعال شوند.

کد فعال سازی فهرست ها:

 

add_theme_support( 'menus' );

function register_my_menus() {
 register_nav_menus(
  array(
   'top-menu' => __( 'منو ناوبری اصلی' ),
   
  )
 );
}
add_action( 'init', 'register_my_menus' );

نتیجه کار:

 

فعال کردن فهرست ها در وردپرس

 

کد فعال سازی ابزارک ها

 

<?php
if ( function_exists('register_sidebar') )
register_sidebar(array(
'name' => 'نام ابزارک',
'description' => 'توضیحات در مورد ابزارک',
'before_widget' => 'کدی که می بایست قبل از ابزارک قرار بگیرد.',
'after_widget' => 'کدی که می بایست بعد از ابزارک قرار بگیرد.',
'before_title' => 'کدی که می بایست قبل از عنوان ابزارک قرار بگیرد.',
'after_title' => 'کدی که می بایست بعد از عنوان ابزارک قرار بگیرد.',
));
?>

 

خب بعد از وارد کردن قطعه کد های فوق  داخل فایل functions.php ایجاد شده در داخل قالب و ذخیره آن می توانید دو ویژگی فهرست ها و ابزارک ها را روی وب‌سایت خود فعال کنید.

در ادامه با استفاده از کد زیر می توانید ابزارک مورد نظر خود را در بخش های مختلف سایت نمایش دهید.

 

 <?php if (function_exists('dynamic_sidebar') && dynamic_sidebar('نام ابزارک')) : else : ?>
  
از ابزارک برا گذاشتن منو استفاده کنید
	
	<?php endif; ?>

 

حتما کد ها باید بین ساختار php وارد شود همانند تصویر زیر:

فایل functions.php کجاست؟

فعال کردن تصویر شاخص در وردپرس با استفاده از فایل functions.php

در نهایت برای فعال سازی تصویر شاخص در وردپرس میبایست قطعه کد زیر راداخل فایل ایجاد شده functions.php وارد و ذخیره کنید با این کار شما امکان درج تصویر شاخص برای مطالب و نوشته های وبسایت خود را فعال خواهید کرد.

ساختار functions.php

if ( function_exists( 'add_theme_support' ) ) { 
 add_theme_support( 'post-thumbnails' ); 
}
if (function_exists('add_image_size')){
	add_image_size( 'first-thumb', 70, 75,true);
	
}

 

با وارد کردن کد فوق در فایل مذکور نوبت به نمایش تصویر شاخص در نوشته‌ها ، برگه ها و یا هر جایی از وبسایت که قصد نمایش آن را دارید می‌رسیم برای این کار کافیست از قطعه کد زیر استفاده کنید و آن را در جای مناسب از فایل single.php (نوشته ها) ، page.php (برگه ها ) و … قرار دهید که پیشنهاد می کنیم ابتدای نوشته ها و یا صفحات باشد.

 

<?php the_post_thumbnail('thumbnail'); ?>

 

به پایان این مقاله آموزشی وردپرس یعنی فایل functions.php قالب وردپرس کجاست؟ و فانکشن در وردپرس رسیدی از اینکه ما را تا پایان آموزش همراهی کردید بسیار سپاسگذاریم.امید واریم مورد پسند شما کاربران عزیز وینزا قرار گرفته باشد.

چنانچه در این رابطه مشکلاتی داشتید می توانید از بخش دیدگاه ها مشکلات خود را مطرح کنید تا در سریع ترین زمان به آنها پاسخ دهیم.

 

منبع: وینزا

5/5 امتیاز

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب زیر را حتما بخوانید

یک پاسخ

 1. سلام ممنون از سایت خیلی خوبتون
  عالی بود .. تشکر باز منتظر محتوای جدید شما هستیم ..
  جناب حبیبی عزیز
  پر قدرت ادامه بدید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *